Pielgrzymka mężów i młodzieńców do MB Piekarskiej

Tegoroczna pielgrzymka mężów i młodzieńców do MB Piekarskiej będzie w niedzielę 28 maja. Na pielgrzymkę zapisywać się można w zakrystii. Koszt pielgrzymki 20 zł. Dzieci jadące z ojcami mają przejazd darmowy. Wyjazd o godz. 6.00 z przystanku obok SP 10.

Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 8.00 Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP i modlitwą różańcową, po której o godz. 9.30 procesja przejdzie z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Pielgrzymów powita metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

O godz. 10.45 wierni będą uczestniczyli w mszy świętej pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego - metropolity krakowskiego. Homilię wygłosi abp Józef Kupny - metropolita wrocławski. O godz. 13.45, będzie Godzina Młodzieżowa z gościem specjalnym, którym będzie bp Moses Hamungole z Zambii. O godz. 15.00 bp Adam Wodarczyk odprawi nabożeństwo majowe, a bp Tadeusz Bronakowski z Łomży - przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości - wygłosi homilię. Procesja do bazyliki przejdzie o godzinie 16.00

Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali znakomici goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił Karol Wojtyła. Papież Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat pamiętał o Piekarach Śląskich.

POGOTOWIE RATUNKOWE

Przygotowane będą dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem i ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznymi). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na ul Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej. Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów na Wzgórzu zadbają Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie w swej siedzibie przy ul. K. Miarki.

MIEJSCA PARKINGOWE

• na ul. K. Miarki - samochody osobowe,