Gazetka 14.07.2024 r. - 21.07.2024 r.

XV Niedziela zwykła

"Jezus… zaczął rozsyłać ich."

Ewangelia św. Marka

Jak być z Jezusem?

Gdy Marek ewangelista pisze o powołaniu Dwunastu, jako pierwszy cel wskazuje ich „bycie z” Jezusem (Mk 3,14), a dopiero później posłanie ich, by „głosili naukę” i „mieli władzę wypędzać złe duchy” (3,15). Dzisiaj Jezus posyła Dwunastu, którzy zrealizują swoją misję pod warunkiem, że zostawią Jezusa, odejdą od Niego. Czy to znaczy, że w tym momencie przestają „z Nim być”? W jaki sposób Jezus jest ze swoim uczniami, którzy wypełniają otrzymaną od Niego misję?

Po pierwsze, jest obecny w słowie, które jest przez nich wypowiadane i czynione.

Po drugie, jest obecny we wspólnocie uczniów. Posłanie ich po dwóch może być powodowane troską Jezusa o ich wiarygodność, gdyż zgodnie z Prawem Mojżesza świadectwo jest prawdziwe, gdy jest podtrzymywane przez dwóch świadków.

Po trzecie, jest obecny w ubóstwie uczniów. Jezus daje konkretne wskazania co do ekwipunku, jaki Dwunastu ma zabrać ze sobą w drogę. Bardziej jest to lista rzeczy do pozostawienia w domu niż do dźwigania ze sobą.

Po czwarte, jest obecny, gdy uczniowie dzielą Jego los. Jezus jest realistą, kiedy mówi Dwunastu, iż będą takie miejsca, w których ich nie przyjmą i nie będą chcieli ich słuchać. W tej sytuacji uczniowie mają po prostu pójść dalej.