Nowe konfesjonały

W listopadzie zostaną zakupione dwa zamykane konfesjonały. Koszt jednego konfesjonału to 25 tysięcy złotych. Jest również specjalne konto na gromadzenie środków związanych z tą inwestycją: ING 18 1050 1403 1000 0023 5536 1854.

Charakterystyka konfesjonału: Wewnątrz konfesjonału: oświetlenie + wentylatory wyciągowe cichobieżne u kapłana i penitenta. U penitenta siedzisko odkładane i klęcznik. U kapłana fotel, półka, wieszak na stułę, gniazdko elektryczne oraz sterowanie oświetleniem, wentylacją i wyłącznik główny. Sygnalizacja trwającej spowiedzi lampki zielone/czerwone sterowanie w klęczniku. Kolor konfesjonału to „stara sosna”.

Psycholodzy w swoich gabinetach często ustawiają fotele pod kątem ok. 90º – żeby pacjent i terapeuta mogli, ale nie musieli patrzeć sobie w oczy. Przy trudnych, emocjonalnych rozmowach najwygodniej jest nie być zmuszonym do ciągłego kontaktu wzrokowego. Ale oczywiście trzeba mieć taką możliwość, no i trzeba się nawzajem dobrze słyszeć. To samo odkryli anonimowi wynalazcy konfesjonału.

O konfesjonałach (łac. confessionale od confiteri – wyznawać, spowiadać się) pierwszy raz wspomina synod w Sewilli w 1512 r. Konfesjonały upowszechniły się od Soboru Trydenckiego (1545-1563).

Jak ludzie Spowiadali się wcześniej? Tzw. spowiedź uszna narodziła się w V w. w Kościele iroszkockim. Wcześniej uważano, że człowiek po chrzcie w ogóle nie powinien grzeszyć. Ponieważ spowiedź miała być prywatna, a nie publiczna, spowiadano się kapłanowi „na ucho” w jakimś wybranym miejscu w kościele, np. koło ambony albo przy ołtarzu. Nadszedł czas, aby i w naszym kościele zostały wymienione konfesjonały. Wykonawcą konfesjonałów będzie stolarnia ALEKT z Wałcza. Zostały zamówione dwa konfesjonały po 25 000 zł. jeden.

KONTO KONFESJONAŁ: ING 18 1050 1403 1000 0023 5536 1854