"I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!"
(J 8, 11)
Miłość Chrystusa przejawia się w tym, że szuka zagubionych i leczy chorych. Dlatego jesteśmy obdarowani sakramentami uzdrowienia i odnowy, w których stajemy się wolni od grzechu i umocnieni w słabościach naszego ciała i duszy.
Jedynie Bóg może przebaczać grzechy. Kapłani mogą udzielać rozgrzeszenia dlatego, że sam Chrystus im na to pozwolił, kiedy ukazał się apostołom po swoim Zmartwychwstaniu i polecił im: „Przyjmijcie Ducha Świętego. Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone; którym zatrzymacie, są zatrzymane” (J 20, 22-23).
Warunkami dobrej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, sakramentalne wyznanie grzechów w konfesjonale i zadośćuczynienie, które nie powinno się sprowadzać wyłącznie do realizacji pokuty usłyszanej w spowiedzi.
Praktyczne informacje
- W naszym kościele sakrament pokuty i pojednania sprawowany jest od niedzieli do piątku 15 min. przed każdą Mszą św., a także w sobotę w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17.15.
- Zachęca się, aby wierzący regularnie korzystali z sakramentu pokuty i pojednania, jednak nie rzadziej niż raz do roku.
- W związku z wciąż żywym zwyczajem przystępowania do spowiedzi związanym z kultem Serca Jezusowego, warto podkreślić, że nie trzeba koniecznie przystępować do sakramentu w pierwszy piątek miesiąca, można to uczynić także wcześniej.
Artykuł przygotowano na podstawie KKK i YOUCAT.