"Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana"
(Jk 5, 14)
Jezus przyszedł po to, by ukazać miłość Bożą. Często czynił to sytuacjach szczególnego zagrożenia dla człowieka, w tym w czasie słabości wywołanej chorobą. Jezus powierzył swoim uczniom troskę o chorych, mówiąc: „Uzdrawiajcie chorych” (Mt 10, 8).
Sakrament namaszczenia chorych jest drugim obok pokuty i pojednania sakramentem uzdrowienia. Istota celebracji tego sakramentu polega na namaszczeniu czoła i rąk chorego, któremu towarzyszy modlitwa. Sakrament może go przyjąć każdy wierzący, którego zdrowie lub życie znajduje się w niebezpieczeństwie, także z powodu podeszłego wieku. Namaszczenie chorych można przyjmować wielokrotnie. Przykładem może być sytuacja, kiedy człowiek dłuższy czas choruje, ale np. nastąpiło nasilenie choroby. Namaszczenie obdarza pociechą, pokojem i siłą oraz ściśle jednoczy chorego w jego niedomaganiu i cierpieniu z Chrystusem.
Praktyczne informacje
- Nie należy w czasie choroby czy też osłabienia spowodowanego wiekiem odsuwać sakramentu namaszczenia w czasie. Zdarza się jeszcze, że błędnie postrzegamy sakrament chorych, jako „ostatnie namaszczenie”. Tymczasem namaszczenie jest sakramentem, który ma umocnić chorego. Kościół zna świadectwa osób, które znajdując się w ciężkim stanie, przyjmując z wiarą sakrament namaszczenia odzyskiwały siły.
- Warto przystąpić do sakramentu pojednania w czasie przedłużającej się lub przewlekłej choroby, kiedy siły ustają ze względu na wiek, a także przed poważnymi operacjami.
- Szczególnym czasem w naszej parafii, kiedy udzielany jest sakrament namaszczenia jest Światowy Dzień Chorych przeżywany 11 lutego, a także każda pierwsza sobota miesiąca, kiedy duszpasterze odwiedzają chorych z posługą sakramentalną w domach.
- Warto zaznaczyć, że możliwość przyjęcia Komunii św. przez parafian istnieje w każdą niedzielę. Wówczas ustanowieni przez biskupa nadzwyczajni szafarze świeccy zanoszą Eucharystię do domów parafian. Chorego można zapisać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
- W nagłych przypadkach należy dzwonić na całodobowy numer parafii: 797 876 709
Artykuł przygotowano na podstawie KKK i YOUCAT.