Triduum Paschalne 2022

Jego początek ma miejsce w Wielki Czwartek wieczorem, kiedy to odprawia się uroczystą mszę Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana jest ona na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ofiarował Bogu Ojcu swoje ciało i krew pod postacią chleba i wina, a następnie dał je apostołom i nakazał, aby czynili to na jego pamiątkę.

Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia oraz postu, w którym w szczególny sposób czczone jest drzewo życia. Od godzin porannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Odprawiana jest również droga krzyżowa. Najważniejszym elementem tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej.

W Wielką Sobotę rozważana jest męka przy grobie Pańskim. Brak tutaj formularza mszy. Zgodnie ze zwyczajem, w Wielką Sobotę odwiedza się symboliczne groby Pańskie w kościołach oraz groby bliskich osób na cmentarzach.

Liturgia wigilii paschalnej jest najważniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Wszystkie jej obrzędy odbywają się w nocy.

Niedziela Wielkanocna to natomiast czas świętowania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Krzyż jest wówczas ozdobiony czerwoną stułą. Znajduje się tam także paschał i figura Chrystusa zmartwychwstałego.

W poszukiwaniu informacji na temat Triduum Paschalnego bardzo pomocne okazać mogą się modlitewniki, biblia oraz Pismo Święte dostępne w asortymencie naszej katolickiej księgarni internetowej Święty Wojciech.

Wielki Czwartek 14.04

• 7.00 – JUTRZNIA, wspólna modlitwa brewiarzowa.
  • 16.30 – Msza św. z udziałem wszystkich dzieci.
  • 18.00 – MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ za wszystkich parafian.
  • W czasie tej Mszy św. i podczas Mszy św. Wigilii Paschalnej Komunia św. będzie rozdzielana pod dwoma postaciami. Po Mszy św. będą rozprowadzone chlebki, złożone ofiary przeznaczone będą na potrzeby ewangelizacyjne.
  • ADORACJA przy Ciemnicy
  • Po zakończeniu Mszy św. różaniec (tajemnice światła) prowadzi Legion Maryi MB Wspomożenia Wiernych.
  • Do 21.45 adoracja.
  • 21.45 - Kompleta, modlitwa brewiarzowa.

Wielki Piątek 15.04

• W tym dniu obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zachęcamy do zachowania wstrzemięźliwości także w Wielką Sobotę do Mszy św. Wigilii Paschalnej.
  • 7.00 – JUTRZNIA, modlitwa brewiarzowa.
  • 9.00 – NABOŻEŃSTWO DROGI KRZYŻOWEJ + poświęcenie krzyża misyjnego.
  • 18.00 – LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ
  • Kolekta zbierana w Wielki Piątek przeznaczona jest na Boży Grób w Jerozolimie.
  • ADORACJA przy Bożym Grobie
  • Po zakończeniu ceremonii adorację prowadzi Stowarzyszenie Patronki Dobrej Śmierci
  • 21.45 – Kompleta, modlitwa brewiarzowa.

Wielka Sobota 16.04

• Święcenie pokarmów wielkanocnych: od godz.10.00 do godz. 15.00 co godzinę, o równej godzinie
  • 7.00 – JUTRZNIA, modlitwa brewiarzowa.
  • ADORACJA przy Bożym Grobie:
  • 8.00 wierni ul. 26 Marca i ul. Radlińskiej
  • 9.00 wierni oś. XXX-lecia i ul. Leszka
  • 10.00 wierni ul. Przemysława, oś. Dąbrówki i ul. Kokoszyckiej.
  • 11.00 dzieci młodsze: przedszkolne i klasy I, II, III
  • 12.00 dzieci starsze: klasy IV, V, VI, VII, VIII
  • 13.00 młodzież
  • 14.00 wierni ul. 26 Marca i ul. Radlińskiej
  • 15.00 wierni oś. XXX-lecia i ul. Leszka
  • 16.00 wierni ul. Przemysława, oś. Dąbrówki, oś. Batorego i ul. Kokoszyckiej.
  • 20.00 – WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC + REZUREKCJA (prosimy zabrać świece)

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 17.04

• 06.30 – Msza św. z procesją teoforyczną.
  • 08.00; 10.00; 12.00; 15.00 – Msze św.
  • 16.15 – Nieszpory świąteczne.